reč dve o kratkoj formi
Eho Kratkih Slika Umetnost na internetu
  • Materijal za film na INTERNETU
    • Zašto Haiku
    • Haiku prevod
    • Illustracija
    • PONUĐENE ANIMACIJE
  • Promocija
Picture


​
​
​Prezentacija projekta na 
Festivalu FILMA DECE I OMLADINE SRBIJE 555 GODINE
kINOTEKA 3545

GODINE








​
​Predstavljanje u okviru Planetarnog projekta 100.000 PESNIKA ZA PROMENU,
Božidarac, Beograd, 27. septembra 2014.godine


Ovo predstavljanje je specifično po tome što je većina prisutnih već bila upoznata sa projektom, pa sam ih obavestila o tome kako projekat napreduje.  Nismo imali ni odgovarajuće tehničke preduslove za projekciju radova, ali je razgovor upotpunio doživljaj, u smislu podeljenih iskustava onih koji su se priključili projektu ili pokušali da se priključe. ​




​
Predstavljanje EKO HAIKU-ALERNATIVNE POEZIJE
u BG Storytelling klab, u Umetničkom ATELJEU "Leila", 30.1.2014. 
 video raadovi na temu HAIKU POEZIJE .
Autor stihova Gordana Petković i  autor Umetničkog projekta Eho ,Kratkih slika Snežana Trstenjak  
BG Storytelling klub ugostio je 30.1.2014. u 19h, u prostorijamaUmetničkog ATELJEA i Prodavnice ploča "Leila" (Kralja Petra 41), našu poznatu haiđinku, književnicu Gordanu Petković i Reditelja animiranih filmova Snežanu Trstenjak.
Na večeri povećenoj čudu stvaranja haiku poezije prikazani su i art video radovi   autora  Snežane Trstenjak, u okviru istraživačkog dela umetničkog projekta "Eho Kratkih slika"/Ukupno trajanje: oko 12 min/. 
​Kroz niz tematskih profilisanih prezentacija analizirani su aspekti umetničkih projekata koji preispituju stereotipe prikazivanja i konvencionalno prihvaćenih vrste umetnosti, i podstiču rasprave o načinima na koje se putem interneta može podsticati formiranje kritičkog i aktivnog stava publike spram kulture i vremena u kojima žive“
​ Na ovaj način je umetnica Milica Cincar Popović opisala dešavanje u prostorijama Umetničkog ATELJEA "Leila" (Kralja Petra 41 )

Prvo predstavljanje - klub „Everest“ u Beogradu,
10. oktobra 2010. godine.

Prvo predstavljanje (PROJEKCIJA FILMA I PREZENTACIJA CELOKUPNOG PROJEKTA) bilo je u klubu Everest.
​Cilj je bio prezentovanje projekta publici i podsticanje  diskusije o animaciji i elementima koji čine njen sastavni deo, kao što su tajming, izbor tehnike, količina dijaloga, izbor zvuka ali i nove elektronske tehnologije koje otvaraju neslućene mogućnosti filmskog umetničkog izražavanja.
​Gosti na prezentaciji projekta koji su se obratili publici  su bili Gordana Petković i Vid Vukasović. U tom trenutku su to bili jedini gosti na projektu, pored Sindi Torton, slikarke, ilustratorke i animatorke, koja živi i radi na Floridi, te iz finansijskih razloga nije bila prisutna. 
Autori stihova, u ovoj prvoj fazi, dobili su povratnu informaciju o prihvatanju i razumevanju izabrane poezije. Nakon projekcije, oni su imali priliku da pročitaju još neke od stihova, kako bi publika razvila i prepoznala u sebi emociju. Taj doživljaj se u nekom segmentu poklapao sa mojim doživljajem, ali u nekom i ne, što je rezultovalo njihovom potrebom da se na neki način uključe u moj rad, ali i izraze lični koncept.

 Drugo predstavljanje –ARIJADNINA NIT
Višemedijski ekološko-umetnički projekat 
Muzej kralja Petra I Karađorđevića , Beograd

,26.maJ.2012.
Projekat je predstavljen publici u vidu instalacije.
​Monitor, računar i otvoren projekat i svako od posetioca je mogao da proba da montira ponuđene kadrove na besplatnom softveru za montažu.
U okviru celokupnog projekta izjave i postupci su varirali od uplašenog, gotovo paničnog reagovanja i  stava da je "to nemoguća misija“ (ideja da sami urade kratki film), jer se do tada nisu oprobali u pravljenju filmova, presnimavanja sa interneta ponuđenih klipova da bi se „...u miru i na svom kompjuteru uradio projekat“. Naravno, neki učesnici su, već nakon prvog pokušaja da sa jednostavnim alatkama za montažu promeni tok i ritam već postojećih klipova, osetili draž stvaranja i stekli novo iskustvo, ali i saznanje o tome da je ideja vodilja, proces kreativnog mišljenja, nezaobilazan čin umetničkog stvaranja. ​
Takođe, prema izjavama  „sada tek sve ovo vidim drugačije...“ i sličnim  (ubeleženim na video zapisu koji čini arhive umetničkog projekta), najupečatljiviji je bio odnos i pokušaj razumevanja realizacije projekta. Mnogi su se vraćali da pogledaju ponovo, ovaj put pažljivije, kako bi prodrli u niz poruka kojima je protkan film EHO KRATKIH SLIKA. U kontekstu digitalne umetnosti neizbežna je konstantna analiza i preispitivanje odnosa čovek - tehnološki ambijent, analiza interfejsa čovek-kompjuter (human-kompjuter interfejs, HCI), odnosno metoda interakcije čoveka i mašine.
​

Prezentacija projekta na Međunarodnoj koloniji animiranog filma za decu i mlade – Pantelej, 5. do 11. avgusta 2013. godine, u Nišu
Međunarodna kolonija animiranog filma za decu i mlade - Pantelej 2013 je po sedmi put održana u Nišu. Tu sam boravila kao predavač iz Srbije. Inostrani predavači su bili: DŽin DŽo (Jin Joo) iz SAD-a, Hui-čing Ceng (Hui-ching Tseng) iz Tajvana, Elena Borzova iz Rusije. Prisutna su bila deca i njihovi mentori iz Rusije, Bugarske, Slovenije i Srbije. Prepereka za sporazumevanje je bila to što je nivo znanja engleskog jezika, bio različit, pa sam koristila više video primera, nego obično.  Prezentacija nije smela trajati dugo jer su učesnici bili angažovani i na drugim projektima,  ali je činjenica da smo ostvarili plodnu saradnju. Razlog tome, mislim da je spremnost na saradnju i nivo obrazovanja publike iz oblasti digitalnih umetnosti 
http://glassrbije.org/kultura/%C4%8Dlanak/me%C4%91unarodna-kolonija-animiranog-filma-u-ni%C5%A1u

Picture

Prezentacija projekta na tradicionalnoj reprizi
Festivala animiranog filma Balkanima
,
​18. i 19. oktobar 2013. u Nišu 
...“  u Nišu će biti organizovana repriza 10. Festivala evropskog animiranog filma – Balkanima, koji je od 1. do 5. oktobra održan u Beogradu. U petak i subotu, 18. i 19. oktobra, od 19 sati, u bioskopu “Kupina” su bili prikazani nagrađeni filmovi i filmovi koje je odabrala Direkcija festivala specijalno za ovu priliku.“
Opširnije o festivalu možete naći na sajtu Balkanime.“
18.10.2013. Izvor: City radio.
​Pred grupom đaka koja se interesuje za film i animaciju održano je predavanje o razvoju umetnosti od REČI, CRTEŽA,  POEZIJE, ILUSTRACIJE, SLIKA DO POKRETNIH SLIKA i predstavljen im je projekat kome mogu da se priključe. 
​​Održana je kratka prezentacija kreiranja HAIGI I VODIO SE RAZGOVOR O ANIMACIJI i FILMU.  Omladina je pokazala visok nivo interesovanja za navedene oblasti i priključenje projektu. Od radova (14 kratkih radova) koji su poslati nakon predavanja, primljena su i  publikovana tri. Veliki odziv govori o tome da je projekat ispunio svoju multimedijalnu, ali i edukativno-promotivnu funkciju i podstakao mlade zainteresovane autore na razmišljanje i delanje unutar samog procesa filmskog stvaranja.

Picture
Picture
Predstavljanje HAIKU-ALERNATIVNE video poezije miks –medija art trijenale OTVORENA SVEST/OTVORENI SVET,
4. oktobar 2013
( mixed - media art trijenale Open Mind/Open World)
Program miks - umetničkih trijenale OTVORENA SVEST / OTVORENI SVET (Otvori um / Otvori Svet) okupio je uglavnom umetnike, glumce, balerine, književnike ali i astrologe. Očekivala sam ovakvu publiku, pa sam se i ovaj put specijalno pripremila. Gordana Petković i ja smo izvele performans  u kome ona čita svoju poeziju a ja na svaki stih odgovaram tako što pronalazim asocijaciju - samo jednu reč. Zasebna celina sa porukom da se na jedno umetničko delo može i reagovati a ne samo konzumirati ga. 
​

 Zatim sam pomoću kratkog videa - jednog kadra koji prikazuje čoveka u sobi sa fudbalskom loptom u rukama (loptom sastavljenom od fragmenata simbolično – sećanja  i mnoštva „otvorenih“ pitanja)  i film. Nakon pripremljenog programa, postavila sam pitanja prisutnima: ako se niste bavili kinematografijom, da li ste poželeli da se bavite montažom, da se igrate stihovima -tipografijom ili da pokrenete svoje crteže - animacijom? 



SLIKE
POVRATAK NA SNEŽANA TRSTENJAK
POVRATAK NA GLAVNI SAJT
Powered by Create your own unique website with customizable templates.